Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Návštěvníci Kuksu se mohou mobilní aplikací vrátit do roku 1724

čtvrtek, 2. května 2019, 20:14

Návštěvníci barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku se mohou díky mobilní aplikaci vrátit do 18. století. Při prohlídce areálu si na svém mobilním telefonu či tabletu mohou zobrazit, jak areál vypadal v roce 1724. Digitální rekonstrukci původního areálu si mohou přímo porovnat se současnou podobou. Aplikaci dnes v Kuksu představili zástupci kraje a autoři aplikace.

Aplikaci nechalo za jeden milion korun vytvořit hradecké hejtmanství a podle představitelů kraje je první svého druhu v ČR. „Stroj času zatím lidstvo nevynalezlo, přesto jsme dali všem možnost přenést se v čase do doby největší slávy hospitalu," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Kraj chce aplikaci použít i u jiných památek v kraji, měla by posloužit i při výuce na základních a středních školách.

Zájemce si při návštěvě Kuksu aplikaci stáhne do mobilního zařízení. „Pak už jen prochází památku a přes fotoaparát mobilního telefonu či tabletu vidí digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724," uvedl Jiří Forejt ze společnosti More.is.More, která aplikaci vyvinula. Aplikace v takzvané rozšířené realitě zobrazuje historické exteriéry památky a porovnání si turista může udělat, jen když je v Kuksu. Aplikace obsahuje i odborný výklad v češtině, polštině, angličtině a němčině. Naskenovaná data podoby památky, která mají až milimetrové rozlišení, poslouží i pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof.

Hospital Kuks, který je národní kulturní památkou, patří se zhruba 100.000 návštěvníky ročně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Královéhradeckém kraji. Hospital prodělal v roce 2014 rozsáhlou opravu za 440 milionů korun. Obnoveny byly vnitřní i vnější prostory, do podoby z počátku 18. století bylo navráceno nádvoří a obnovená je i bylinková zahrada hospitalu.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Napsal(a) ČTK | Foto Královéhradecký kraj

Štítky ČR, památky, internet, Kuks, Královéhradecký, kraj

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidíPolicie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

pondělí, 17. června 2019, 23:19Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména...

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidiSlovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

pondělí, 17. června 2019, 16:17Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do...

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTKHamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

pondělí, 17. června 2019, 14:02Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o