Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

V Rokytnici začala demolice bývalé sovětské ubytovny

středa, 11. září 2019, 10:30

V Rokytnici v Orlických horách začala dlouho připravovaná demolice bývalé ubytovny pro sovětské vojáky v areálu někdejší vojenské základny. Demolice objektu z počátku 80. let vyjde na sedm milionů korun a je financována z rozpočtu města a dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Potvrdil starosta dvoutisícového města Petr Hudousek. Odstranění objektu, včetně likvidace suti, by mělo trvat šest měsíců. Na uvolněném místě chce radnice do budoucna zřídit zázemí pro technické služby či sklady.

"Demoluje se hmota budovy, tvoří se hnízda sutě a dalšího materiálu. Samotná demolice nebude trvat dlouho. Součástí je ale také drcení, roztřídění a uložení suti," řekl Hudousek. Podle něj by samotná budova s pěti nadzemními podlažími měla zmizet do konce roku.

Radnice chce na uvolněném místě vysadit zeleň, která by fungovala jako větrolam. "Jde o návětrnou stranu, chceme, aby část Stříbrného vrchu nebyla demolicí a následnou nepříznivou povětrností situací výrazně zasažena," řekl ČTK Hudousek.

Jako ubytovna sloužila budova do roku 1991, kdy odešli sovětští vojáci, kteří v Rokytnici byli od roku 1968. Snahy budovu smysluplně využít zkrachovaly, stejně jako její prodej.

Bývalá základna o rozloze 7,5 hektaru, na které v 80. letech působilo přes 3000 sovětských vojáků, nyní funguje většinou jako průmyslová zóna. Po odchodu armády připadla téměř polovina základny městu, největší díl si nechal stát, město část svého dílu později prodalo. V současnosti městu patří asi čtvrtina areálu.

Vznik rokytnických kasáren souvisel s výstavbou pohraničního opevnění v druhé polovině 30. let minulého století. Ještě nedokončený areál v říjnu 1938 obsadila německá armáda, která se tam zabydlela. Po válce kasárna připadla československé armádě, která v Rokytnici byla do roku 1968, kdy ji vystřídali sovětští vojáci. Poslední ruský voják opustil kasárnu v Rokytnici 8. března 1991.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Or

Štítky ČR, správa, stavby, armáda, zóny, Rokytnice v Orl.h., FOTO

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o