Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Vyhořelý zámek na Trutnovsku stále čeká na opravu, už přes rok

pátek, 16. srpna 2019, 18:20

Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku, který před rokem vyhořel, se oprav zřejmě nedočká ani v příštích měsících. Od loňského podzimu je provizorně zajištěný proti dešti a sněhu. Zakonzervování by při pravidelné údržbě mělo vydržet dva až pět let, řekl starosta Horního Maršova Pavel Mrázek.

Současný stav se podle něj pravděpodobně nezmění do ukončení vyšetřování žhářského útoku. Mezi obviněnými je totiž i muž, který loni zámek koupil od společnosti Sagna ruského podnikatele Sergeje Majzuse a který je ve vazbě. Památkově chráněný zámek požár zničil 19. srpna 2018.

"Zámek je zajištěn proti dešti, zatékání, čeká se na výsledky vyšetřování. Je tady správce, který zajištění zámku kontroluje. Pro obec je to stále nemovitost číslo jedna, není nám lhostejné, co s tím bude," řekl Mrázek. Odmítl spekulace, že by se obec chystala zámek odkoupit. "Odkoupení zámku nepřichází v úvahu, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, vlastník to nechce prodat a zadruhé si nemůžeme dovolit komerční cenu. Zkrátka, tato otázka není na stole," řekl Mrázek.

Požár způsobili žháři

Obec je s jednatelkami společnosti Zámek Horní Maršov, které zámek patří, v kontaktu. "Jde ale spíše jen o provozní záležitosti," řekl starosta.

Oheň zničil na zámku všechny střechy, dvě věže a půdní vestavbu. Vyšetřovatelé tam našli několik ohnisek požáru a expertizy potvrdily stopy po vysoce hořlavých látkách. Technickou závadu, nedbalost i pojistný podvod policie vyloučila. Škoda byla odhadnuta na zhruba pět milionů korun.

Škoda byla vyčíslena na pět miliónů

Kriminalisté obvinili ze žhářského útoku šest lidí, které označuje jako organizovanou skupinu. Podle nich stojí nejen za zapálením zámku v Horním Maršově, ale také za požárem v autobazaru v Humpolci. "Kriminalisté dosud vyšetřování neukončili. Vyšetřovatel je v obvinění viní z toho, že zapálili oba objekty," řekla dnes mluvčí krajské policie z Kraje Vysočina Dana Čírtková.

Podle památkářů je objekt významným příkladem venkovského pozdně barokního zámku, který byl postupně modernizován. Od roku 1994 se zámek nevyužíval.

Napsal(a) ČTK

Štítky ČR, požár, kriminalita, památky, Horní Maršov, FOTO

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o