Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Výbuch plynu zdevastoval byt na Smetanově nábřeží, po roce policie obvinila montéra plynoměrů

středa, 28. listopadu 2018, 11:29, aktualizováno 28. listopadu 2018, 11:37

Na konci loňského října otřásl panelovým domem na hradeckém Smetanově nábřeží výbuch plynu. Po ročním vyšetřování případu kriminalisté obvinili z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti třiatřicetiletého montéra plynoměrů. Hrozí mu až 5 let vězení.

Obviněný muž v osudný den prováděl osazování plynoměrů rekonstruované stoupačky v jednotlivých bytových jednotkách panelového domu. Podle policie před započetím prací řádně nezkontroloval zprávu o revizi plynového zařízení, neprovedl fyzickou kontrolu celého zařízení a do soustavy pustil plyn. 

„Ačkoliv většina nahromaděného plynu unikla šachtou stoupaček na střechu budovy, došlo v šachtě u jednoho bytu ve 2. nadzemním podlaží k výbuchu, při kterém byl vážně zdevastován byt a jeho zařízení a dále bylo z místa výbuchu odletujícími předměty poškozeno 5 osobních vozidel zaparkovaných na parkovišti před domem,“ popsala následky exploze policejní mluvčí Iva Kormošová.

Majitelka bytu se svým tehdy 2,5letým synem v době výbuchu byli v obývacím pokoji. Oni ani nikdo jiný neutrpěl žádné zranění.

„Obviněný muž svým jednáním porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání, protože se bez řádné revizní zprávy a kontroly, že jsou všechny vývody plynu v šachtě uzavřené, rozhodl provést vlastní montáž, čímž porušil několik článků normy ČSN,“ dodala mluvčí.

Zpracování znaleckých posudků trvalo měsíce

Během vyšetřování bylo zpracováno několik znaleckých posudků a odborných vyjádření. Hasiči se například vyjadřovali k příčině vzniku požáru. Soudní znalec z oboru střeliva a výbušniny popsal příčinu devastace bytové jednotky a vyloučil, že by se jednalo o výbuch trhaviny nebo munice. Určil, že plyn v šachtě unikal 1,5 hodiny. 

„Mechanismus iniciace výbuchu plynu znalec jednoznačně neurčil, jako jednu z možností uvedl elektrostatickou jiskru. Soudní znalec z oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady nemovitostí vyčíslil škodu na bytu a na zařízení na téměř 800 tisíc korun. Další znalec z oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady se specializací na motorová vozidla vyčíslil škodu na vozidlech na částku dosahující téměř 170 tisíc korun,“ řekla Kormošová.

Než bude podán návrh na podání obžaloby, vyšetřování případu podle policie ještě nějakou dobu potrvá. V případě prokázání viny hrozí montérovi trest odnětí svobody od 6 měsíců do 5 let. 

Napsal Tomáš Vodička | Foto Policie ČR

Štítky Policie ČR, vyšetřování, výbuch plynu, plyn, soud

O čem píše Drbna.cz

Před deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipkuPřed deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipku

Před deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipku

Dnes, 10:11První případ úmrtí na chřipku A(H1N1), takzvanou novou nebo prasečí, byl v Česku zaznamenán před...

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuřeSOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

neděle, 20. října 2019, 18:39Valí se na vás ohromná množství reklam snažící se zaujmout vaši pozornost? Rádi byste vybrali to...

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

neděle, 20. října 2019, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o