Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Hradecký krajský soud vyslechl v kauze Kladruby obžalované a odročil

pátek, 30. listopadu 2018, 17:49

Krajský soud v Hradci Králové dnes odročil hlavní líčení v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Případ má od 1. dubna pokračovat na pobočce krajského soudu v Pardubicích, řekl mluvčí soudu Jan Kulhánek. Hlavní líčení začalo 19. listopadu a dosud se z kapacitních důvodů konalo v největší jednací síni krajského soudu číslo 50 v budově v centru Hradce Králové.

„Senát Krajského soudu v Hradci Králové pobočky v Pardubicích v dosavadním průběhu hlavního líčení vyslechl všechny obžalované. V dalších termínech bude hlavní líčení pokračovat prováděním dokazování, například výslechy svědků nebo provádění listinných důkazů," uvedl pro Kulhánek.

Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, zodpovídají se ze způsobení dvanáctimilionové škody. Obžalovaní vinu odmítají. Mezi obžalovanými jsou i firmy Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Rozsáhlá kauza se spisem, který má přes 20 tisíc stran, se týká i přípravy údajného dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU.

„Předseda senátu předpokládá, že hlavní líčení v určených termínech (v dubnu, květnu a červnu 2019) je v kapacitních možnostech jednací síně číslo 115 v přízemí na pracovišti v Pardubicích, a proto nařídil pokračování hlavního líčení v těchto prostorách," uvedl Kulhánek. Podle něj ale není vyloučeno, že některý z dalších termínů hlavního líčení, například když budou přednášeny závěrečné řeči nebo rozsudek, by se mohly uskutečnit opět v jednací síni číslo 50 v hradecké budově soudu.

Obžaloba byla podána pro podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle státního zastupitelství trestná činnost souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína.

V kladrubském hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Postupně bylo obviněno 18 lidí ze stavebních podniků a hřebčína a pět firem. Jeden ze stíhaných před podáním obžaloby zemřel, jeho trestní stíhání proto bylo zastaveno.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky ČR, EU, soud, stavby, chov, koně, Kladruby

O čem píše Drbna.cz

Před deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipkuPřed deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipku

Před deseti lety v ČR zemřela první oběť na prasečí chřipku

Dnes, 10:11První případ úmrtí na chřipku A(H1N1), takzvanou novou nebo prasečí, byl v Česku zaznamenán před...

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuřeSOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

neděle, 20. října 2019, 18:39Valí se na vás ohromná množství reklam snažící se zaujmout vaši pozornost? Rádi byste vybrali to...

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

neděle, 20. října 2019, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o