Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Krajská muzea a galerie dostanou přes dva miliony korun na nákup sbírkových předmětů

sobota, 5. května 2018, 13:10

Muzea a galerie, které zřizuje Královéhradecký kraj, mohou rozšířit své sbírky o nové akvizice. Radní Královéhradeckého kraje schválili 2 237 000 korun, které ze svých rozpočtů mohou jednotlivé instituce použít pro pořízení uměleckých děl a historických předmětů.

„Příspěvkové organizace kultury už nenakupují nové akvizice z příspěvku na provoz, jak bylo do minulého roku zvykem, ale v souladu s novou vyhláškou musejí žádat Radu Královéhradeckého kraje o použití fondu investic na nákup nových kusů do svých sbírek. Těší mě, že ředitelé muzeí a galerií zřizovaných Královéhradeckým krajem neustále rozšiřují své sbírky, aby nejen zachovali vzácné umělecké a historické artefakty, ale aby je především prezentovali široké veřejnosti,“ uvedla náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové může utratit na nákup sbírkových akvizic až 120 000 korun, Regionální muzeum a galerie v Jičíně 40 000 Kč. O nejvyšší částku požádala Galerie moderního umění v Hradci Králové, a to o 1,2 milionu korun. Vedení galerie plánuje nákup například nových obrazů, kreseb a grafických listů. „Musíme pečlivě zvažovat, jaká díla pořídíme, ale jsme jednou z mála galerií, která rozšiřuje svoje sbírky pravidelně,“ sdělil ředitel hradecké galerie Tomáš Rybička.

Galerie výtvarného umění v Náchodě plánuje ze schválených 657 tisíc korun rozšířit nejen sbírku českých autorů, ale i kolekci ruského malířství 19. a počátku 20. století. Nákupní komise už schválila pořízení například obrazu malíře Václava Girsy, diptichu malíře Vladimíra Hanuše, který žije v Královéhradeckém kraji, plastiku ženského poprsí od Jiřího Středy nebo obraz od neznámého malíře z okruhu významného ruského umělce Ilji Jefimoviče Repina.

Regionálnímu muzeu v Náchodě pak Rada Královéhradeckého kraje schválila na nákup nových akvizic 180 tisíc korun, kterou muzejníci použijí na nákup například historického nábytku, militarií, sbírky obrazů nebo historických publikací.

„Aktuálně neplánujeme pořídit nic konkrétního. O tuto částku jsme požádali, ať jsme připravení a víme, že ji můžeme použít. Pokud se najednou objeví zajímavý předmět, musíme se mnohdy rozhodovat ze dne na den,“ dodal ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka. Této instituci radní schválili na nákup nových sbírkových předmětů 40 tisíc korun. 

Tisková zpráva | Foto SNHK

Štítky muzeum, galerie, Královéhradecký kraj, příspěvek

Kam dál?

Hradecký divadelní festival nabídne stovky různých akcíHradecký divadelní festival nabídne stovky různých akcí

Hradecký divadelní festival nabídne stovky různých akcí

čtvrtek, 3. května 2018, 13:05Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, který se na různých místech v Hradci Králové...

Proč pálíme čarodějnice a stavíme májky?Proč pálíme čarodějnice a stavíme májky?

Proč pálíme čarodějnice a stavíme májky?

pondělí, 30. dubna 2018, 20:15Kde má kořeny dodnes tolik oblíbená tradice pálit poslední dubnovou noc ohně a slavit první Máj?

DRBÁRNA: Miluju to tady, říká režisér klipů a reklam Juan David SalazarDRBÁRNA: Miluju to tady, říká režisér klipů a reklam Juan David Salazar

DRBÁRNA: Miluju to tady, říká režisér klipů a reklam Juan David Salazar

neděle, 29. dubna 2018, 20:00Do Prahy se přestěhoval před osmi lety kvůli Prague Film School a už tu zůstal. Juan David Salazar...

O čem píše Drbna.cz

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit sePLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Dnes, 16:30Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu....

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinářZvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Dnes, 16:19Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl veterinář...

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce rokuKončí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

Dnes, 07:24S koncem roku bude ukončena i možnost přispět na sbírky pořádané městem Česká Lípa. Ve sbírkách...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o