Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Aldis prohrál spor o pozemky pod kongresovým centrem, může platit miliony

čtvrtek, 18. července 2019, 13:37

Kongresové centrum Aldis Hradec Králové prohrálo se státem soudní spor o pozemky pod kongresovým centrem. Firmě, jejímž hlavním vlastníkem je město, pozemky pod budovou a přilehlým parkovištěm podle soudu nepatří. Aldisu kvůli tomu hrozí mnohamilionová platba z titulu bezdůvodného obohacení za užívání pozemků bez smlouvy. Firma také nemá vyřešen budoucí vztah k pozemkům.

Samotný chod kongresového centra by neměl být ohrožen. „Měli bychom se postarat o to, aby společnost fungovala dál. Nějaké zdroje má sama, může hledat úvěr," řekla náměstkyně hradeckého primátora pro majetek Věra Pourová (ANO), která je ve vedení města od loňského října a kauzu s počátkem před 16 lety označuje za vážnou.

20 milionů

Pourová odhadla, že z titulu bezdůvodného obohacení by se platba Aldisu státu mohla pohybovat na úrovni 20 milionů korun. A pokud by společnost Aldis chtěla pozemky o rozloze asi jednoho hektaru od státu koupit, mohlo by ji to přijít na dalších přibližně 30 milionů korun. Vedení Aldisu ve výroční zprávě za loňský rok uvedlo, že firma jedná o mimosoudním narovnání sporu a ke konci loňského roku na to měla vytvořenu rezervu 21,5 milionu korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) žalobou po Aldisu z titulu bezdůvodného obohacení požaduje za období do konce roku 2016 celkem téměř 54,5 milionu korun. Žaloba na období od roku 2017 podle mluvčího úřadu Radka Ležatky zatím podána nebyla. Částky podle něj vycházejí a budou vycházet ze znaleckých posudků. Úřad o případném smírném řešení s firmou Aldis jedná. O prodeji pozemků se podle Ležatky v současné době jednání nevedou, protože nejdříve se musí vyřešit otázka bezdůvodného obohacení.

Spory o vlastnictví pozemků začaly v roce 2003, kdy katastr nemovitostí v souvislosti se založením ÚZSVM vymazal firmě Aldis právo trvalého užívání pozemků, uvedl Aldis ve výroční zprávě. V následných soudních sporech o určení vlastníka pozemků firma Aldis nejprve uspěla. Stát pak ale v roce 2015 uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu. Jeho verdikt nezměnily ani následné stížnosti Aldisu u Ústavního soudu a u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Jeden z největších sálů v Česku

Kongresové centrum Aldis disponuje jedním z největších sálů v Česku. Konají se v něm kongresy, konference, výstavy, koncerty, plesy. Jednou z největších akcí je celostátní konference Internet ve státní správě a samosprávě. Loni měla firma tržby 39 milionů korun a vykázala zisk 1,2 milionu korun. Společnost má téměř 30 zaměstnanců.

Hlavním vlastníkem Aldisu je s podílem 48,54 procenta akcií město Hradec Králové. Dalšími vlastníky jsou Odborový svaz KOVO s podílem 45,93 procenta a Odborový svaz státních orgánů a organizací s podílem 5,53 procenta. Společnost byla založena v roce 1992 tehdejším Sdružením odborových svazů, podnikem ČKD Hradec Králové a Okresním úřadem v Hradci Králové. Stala se právním nástupcem tehdejšího Domu kultury odborů Hradec Králové.

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o