Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Obnovený památník v Hradci Králové připomíná legionáře

neděle, 10. června 2018, 19:00

Desítky lidí dnes v Hradci Králové přišly na odhalení památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Jde o kopii pomníku z roku 1937, který po třech letech zničili nacisté.

„Vracíme do Hradce Králové původní dominantu. Usilovali jsme o obnovení památníku čtyři roky,“ řekl tajemník Československé obce legionářské Jiří Charfreitag.

Pomník stojí na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy. Je připomínkou 100. výročí bojů legionářů v Rusku a vzniku samostatné Československé republiky. Jedním z nich byl velitel Jan Gayer, který zemřel v červnu 1918 na následky zranění v bitvě u Lipjag v Povolží.

Původní pomník stál v Hradci Králové do roku 1940. Legionáři z něj zachránili pouze kovový reliéf s Gayerovým vyobrazením, který je součástí sbírek Muzea východních Čech.

Nový památník vypadá stejně jako historická předloha. Socha vojáka je v nadživotní velikosti, na pomníku je 209 jmen padlých příslušníků 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého československých legií na Rusi, kteří padli v letech 1917 až 1920.

Předválečný památník byl dílem architekta Oldřicha Šmída a sochaře Josefa Škody. Nyní připravil architektonický návrh atelier HUDAK, bronzovou sochu vytvořila sochařka Paulina Skavova, sochu a reliéf odlila umělecká slévárna HVH z Horní Kalné.

„Naše organizace byla založena v roce 1921, ctíme tradice, které nám dala první republika. Chtěli jsme proto navrátit pomník v původní podobě,“ řekl Charferitag.

Stejně jako před 81 lety odhalení pomníku předcházel slavnostní pochod z Baťkova náměstí. V průvodu doprovázeném dechovou hudbou šli vojáci v dobových uniformách, zástupci Sokola i města, čtyři členky Sokola jely na koních.

Památník stál tři miliony korun. Hradecká radnice poskytla 2,2 miliony korun, částkou 550 tisíc korun přispělo ministerstvo obrany. Zbytek legionáři doplatili z vlastního rozpočtu a sbírky nadačního fondu Legie 100.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička

Štítky památník, Jan Gayer, Hradec Králové, odhalení

Kam dál?

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

neděle, 10. června 2018, 12:28Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném...

Park na Moravském Předměstí město dokončí letos na podzimPark na Moravském Předměstí město dokončí letos na podzim

Park na Moravském Předměstí město dokončí letos na podzim

pátek, 8. června 2018, 18:55V roce 2017 začala v prostoru mezi ulicemi Jana Masaryka a E. Beneše vznikat nová klidová zóna se...

Čtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky podávejte do konce červnaČtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky podávejte do konce června

Čtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky podávejte do konce června

pátek, 8. června 2018, 15:18Čas na podaní přihlášky na 14. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského mají...

O čem píše Drbna.cz

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změnZákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Dnes, 07:30Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud...

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokůmPodle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

úterý, 19. února 2019, 19:23Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k...

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní filmVIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

úterý, 19. února 2019, 16:13Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o