Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Aktivisté na Broumovsku pomáhají chovatelům bránit se vlkům

pátek, 15. června 2018, 14:05

Ekologičtí aktivisté na Broumovsku, kde se vyskytují vlci, pomáhají chovatelům v této oblasti s výstavbou plotů, které jejich stáda před vlky účinně ochrání. Pilotním projektem se stala ohrada kolem pastvin chovatele koní Michala Josky, který hospodaří v katastru Libné. Ohrada je přes metr vysoká a zhruba 1700 metrů dlouhá, má elektrický ohradník z drátů z vysokopevnostní oceli.

Pilotní projekt Hnutí Duha, který nese název Soužití s velkými šelmami v ČR, má přispět ke zklidnění napětí mezi chovateli v oblastech s výskytem vlků, řekl Jiří Beneš z Hnutí Duha.

„Chceme ukázat, že spolupráce mezi chovateli hospodářských zvířat a Hnutím Duha vede k účinnému zabezpečení zvířat před útoky vlků. Zájemci o spolupráci nás mohou kontaktovat a my jim poskytneme bezplatnou poradnu a pomůžeme vypracovat žádost o samotný projekt,“ řekl.

Projekt, který začal v lednu, se podle Beneše netýká jen stavění ohrad, ale i osvětové činnosti a dalších aktivit. „Univerzální řešení ochrany před vlky neexistuje, situace u každého z chovatelů je specifická. Poté, co konkrétní případ vyhodnotíme, pokusíme se najít vhodný zdroj financování," řekl Beneš. Chovatel se podílí na ochranném opatření asi z 20 procent z celkových nákladů. "Doplňujeme volný prostor, kde neexistuje instituce, která by bezplatně chovatelům radila se zabezpečením a zpracováním dotací,“ řekl.

Hnutí Duha na Broumovsku získalo peníze také na vylepšení ohrady a zakoupení pasteveckého psa pro chovatelku ve Zdoňově. „Kromě těchto dvou projektů máme odeslané další čtyři projekty, které jsme zpracovali pro chovatele z regionu Broumovsko. Jejich žádosti jsme už zpracovali a odeslali ke schválení Agentuře ochrany přírody a krajiny,“ řekl Beneš. Podle něho je rozpracovaných dalších asi deset projektů, a to i z Krušných hor či Českého středohoří.

Na Broumovsku se vlci usadili po více než 200 letech před třemi lety a dosud zadávili desítky ovcí a koz. Někteří chovatelé si stěžují, že náhrady státu za usmrcená domácí zvířata jsou nedostatečná. U soudu se domáhají toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků redukován.

Hradecký kraj dosud vyplatil chovatelům z Broumovska na náhradách škod způsobených vlky 492 887 korun. V roce 2016 to bylo 180 125 korun, loni 297 082 a letos zatím 15 680 korun.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky vlci, Broumovsko, škody, aktivisté

Kam dál?

Voda v koupalištích v Královéhradeckém kraji je v pořádkuVoda v koupalištích v Královéhradeckém kraji je v pořádku

Voda v koupalištích v Královéhradeckém kraji je v pořádku

čtvrtek, 14. června 2018, 18:55Voda v přírodních i umělých koupalištích v Královéhradeckém kraji je v pořádku. Pouze v Oborském...

Královéhradecký kraj vyhlásí další kolo kotlíkových dotacíKrálovéhradecký kraj vyhlásí další kolo kotlíkových dotací

Královéhradecký kraj vyhlásí další kolo kotlíkových dotací

čtvrtek, 14. června 2018, 11:10Další příležitost k výhodné výměně starého zdroje vytápění za moderní budou mít občané...

Vesnicí roku Královéhradeckého kraje se staly StěžeryVesnicí roku Královéhradeckého kraje se staly Stěžery

Vesnicí roku Královéhradeckého kraje se staly Stěžery

úterý, 12. června 2018, 18:55Vesnicí roku se letos v Královéhradeckém kraji staly Stěžery na Královéhradecku. Do letošního...

O čem píše Drbna.cz

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit sePLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

PLÁN ÚTĚKU: Jak přežít a nezbláznit se

Dnes, 16:30Někdy si říkám, jak to tady zvládnu. Jsem v tom nejhorším už půl roku, dva a půl roku ještě budu....

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinářZvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Zvíře v cirkusu je bráno jako poklad, o který se pečuje, říká veterinář

Dnes, 16:19Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl veterinář...

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce rokuKončí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

Končí sbírky pro Dominika, Vanesu i Lukáše, přispět můžete do konce roku

Dnes, 07:24S koncem roku bude ukončena i možnost přispět na sbírky pořádané městem Česká Lípa. Ve sbírkách...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o