Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Horští nosiči bojovali v závodě na Sněžku, nesli až 60 kg

úterý, 19. června 2018, 08:10

Osmadvacet horských nosičů v sobotu bojovalo v sedmém ročníku závodu Sněžka Sherpa Cup o co nejrychlejší dosažení vrcholu nejvyšší české hory Sněžky. Do výšky 1603 metrů nad mořem závodníci nesli na zádech náklad o váze až 60 kilogramů. Na trase z Pece pod Sněžkou přes Obří důl a Slezský dům zdolali převýšení 754 metrů.

V královské kategorii extrémní zátěže 60 kilogramů zvítězil šerpa Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku s časem jedna hodina a 55 minut. Většina z 20 soutěžících mužů nesla zátěž 40 kilogramů. Mezi nimi vyhrál výkonem jedna hodina a 30 minut Milan Marhan z Prahy. Mezi ženami, kde je zátěž 20 kilogramů, vybojovala první místo několikanásobná vítězka závodu Iva Dolečková z Poličky na Svitavsku. Časem jedna hodina a 24 minut se dnes stala i prvním závodníkem na vrcholu Sněžky.

„Pro běžného turistu jsou to časy, které mu nestačí ani na cestu ze Sněžku dolů, a to jen s malým batůžkem,“ uvedla organizátorka závodu Daniela Maixnerová. Závod v Peci pod Sněžkou u lanovky odstartoval horolezec Radek Jaroš, který dokázal zdolat všech 14 osmitisícových vrcholů planety. Počasí závodníkům přálo, bylo polojasno a na hřebenech přes deset stupňů Celsia. Závodníky povzbuzovaly desítky diváků.

O závod je mezi milovníky extrémních výkonů značný zájem, ale počet startujících je omezen zhruba 30 lidmi, a to z důvodu kapacity skladů poštovny, která je cílovou stanicí. Borci na Sněžku jako zátěž totiž nosí nealkoholické balené nápoje, které se pak v poštovně prodají. „Nosiči dnes vynesli tunu nákladu, pomoc je to obrovská,“ řekla Maixnerová. Náklad na poštovnu siláci nesou v běžných batozích nebo na speciálních dřevěných krosnách.

Sněžka Sherpa Cup se koná od roku 2012, kdy byla odstávka lanovky na Sněžku a zásoby pro poštovnu museli na vrchol hory během zimy dopravovat nosiči. První dva ročníky závodu nosili muži zátěž 40 kilogramů a ženy polovinu. Některým závodníkům to ale nestačilo a vyžádali si větší zátěž. „Nakonec jsme se ustálili na váze 60 kilogramů. Většina z nás už takto těžkou krosnu nedokáže unést, natož s ní pokořit naši nejvyšší horu,“ uvedla Maixnerová. V lednu se koná zimní varianta závodu, která vede po 5,6 kilometru dlouhé trase z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky.

Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku vzniklo v 19. století a skončilo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu. Na 7,5 kilometru dlouhé cestě měli deset zastávek, nejsilnější nosiči měli na zádech až 100 kilogramů nákladu.

Česká poštovna na Sněžce, která byla otevřena v roce 2008. Je nejvýše položenou stavbou v České republice. V letní sezoně ji navštěvuje až několik stovek lidí denně. Objekt je postavený z dřevěných dílů a skleněných tabulí, vše je zpevněno ocelovými táhly.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky hory, nosiči, soutěž, Sněžka

O čem píše Drbna.cz

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních místDo roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Dnes, 11:16Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Počítá s tím...

Před 55 lety byla vynalezena populární remoskaPřed 55 lety byla vynalezena populární remoska

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Dnes, 08:47Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá...

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamuKaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

pátek, 19. července 2019, 11:33Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o