Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Hradecká Drbna

Nemocnice v Trutnově si pořídila magnetickou rezonanci za téměř 40 miliónů

úterý, 20. srpna 2019, 20:42

Magnetickou rezonanci pro krajskou Oblastní nemocnici Náchod dodá společnost Siemens Healthcare za 39,9 milionu korun s DPH. Součástí ceny je i 8,5 milionu korun za pozáruční servis. Pacientům by rezonance měla začít sloužit v lednu příštího roku. Řekl to první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS). Dodavatele rezonance nemocnice vybrala ve třetím tendru, předchozí dvě soutěže nemocnice z různých důvodů zrušila.

Před soutěží nemocnice odhadovala hodnotu zakázky na 51 milionů korun bez DPH. Cena od Siemensu bez DPH činí 32,98 milionu korun. Na pořízení rezonance má nemocnice od kraje dotaci 46 milionů korun. Kromě firmy Siemens Healthcare se do třetího tendru přihlásila ještě společnost Philips Česká republika.

Nemocnice Náchod zajišťuje péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli a magnetická rezonance jí chybí. Pacienti z Náchodska musejí dojíždět na vyšetření do krajské nemocnice v Trutnově nebo do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Úspěch přišel až v třetím tendru

První tendr na rezonanci a stavební úpravy nemocnice vypsala v lednu 2018 a nabídky podaly firmy Philips Česká republika a Siemens Healthcare. Řízení nemocnice v červenci 2018 zrušila. Zdůvodnila to odlišným technickým řešením nabídek, jejichž výhodnost nešlo relevantně posoudit.

Druhý tendr byl vypsán v srpnu 2018. Nemocnice jej pro nejednoznačnost zadávacích podmínek zrušila v lednu 2019. I tohoto řízení se účastnily Philips a Siemens. Po úpravách zadávacích podmínek nemocnice zakázku na konci letošního března vypsala potřetí.

Kvůli tendru se dostali do sporu poslanci Pavel Plzák (ANO) a Jan Birke (ČSSD). Plzák v březnu na zasedání krajského zastupitelstva dal opakování soutěže do svislosti s tím, že v nich údajně nevyhrála "preferovaná firma". Záležitost přirovnal k takzvané karlovarské losovačce.

Konflikt mezi poslanci

Nemocnice Plzákovy výhrady odmítla a uvedla, že v zakázce postupovala transparentně. Starosta Náchoda a poslanec Birke následně Plzákovy výroky označil za křivá obvinění a vyzval jej k omluvě. Plzák odmítl, že by svými výroky někoho křivě obvinil. Uvedl, že na zastupitelstvu chtěl na celý problém s táhnoucím se výběrem rezonance upozornit.

Nová magnetická rezonance, která nahradila více než deset let staré zařízení, funguje od začátku dubna v nemocnici Trutnov. Dodavatelem rezonance do Trutnova byla firma Siemens. Náklady na novou magnetickou rezonanci, rentgen a stavební úpravy dosáhly 34 milionů korun.

Napsal(a) Martin Doležal | Foto Nemocnice Trutnov

Štítky ČR, nemocnice, správa, rezonance, Náchod, Královéhradecký

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o